ANTMÜTDER Başkanı Karataş’tan Web-Tapu Sistemine emlakçıların dahil edilme sevinci

Web-Tapu Sistemi hakkında açıklamada bulunAN Deniz Karataş, sistemle tapu sahiplerinin taşınmazlarını, tapu müdürlüklerine gitmeden internet üzerinden yönetebildiğini kaydetti.

İnternet üzerinden yürütülecek

E-devlet kimlik doğrulama sistemiyle birlikte kullanılan uygulamada, vatandaşların taşınmazlarına ait bilgileri görüntüleyip, gerektiğinde karşı tarafın da görüntüleyebilmesi için yetki verebildiğini aktaran Karataş, Başvurularının hangi aşamada olduğunun görülebildiği, harç ve döner sermaye bedelinin elektronik ortamda ödenebildiği, eksikliklerin ve tüm bilgilerin de mesaj ile alınabildiği, tapu sahiplerinin taşınmazlarını, müdürlüklere gitmeden internet üzerinden yönetebiliyor dedi.

Gerçek dışı vekalet engellenecek

Web-Tapu Sistemine, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından emlakçıların da dahil edildiğini kaydeden Karataş, Pilot bölge olarak Kocaeli’de sistem uygulanmaya alındı. İlk olarak 800 emlakçı sisteme dahil edildi. İkinci pilot şehir Sivas olacak. Sektörün önemli bir parçası olan emlakçılık sektörü sistem ile yasal bir zemine kavuşmuş oldu. Emlakçılık sektörünün disipline edilebilmesi getirilen sistemle emlakçıya ve taşınmaza yönelik aracılık mesleğinin giriş-çıkış kriterlerinin de belirlenmesini sağlayacak. Bu faaliyetlerin lisans almış kişiler eliyle yürütülecek. Bir takım art niyetli emlakçılar, artık tapu müdürlüklerine gerçek dışı vekaletlerle gidemeyecek ifadelerine yer verdi.

Uygulamanın ülke geneline yayılmasını beklediklerini belirten Deniz Karataş, gerek müteahhitlerin gerekse vatandaşların ve de buna aracılık eden emlakçıların işlerinin elektronik ortam sayesinde rahatlayacağını kaydetti.

Bir önceki yazımız olan Sadece Gazipaşa’nın bazı mahallelerinde yetişiyor, Rusya pazarındaki seçkin müşterilere gidiyor başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir