Batı Akdeniz ihracatı yüzde 23 artışla 550,5 milyon dolara yükseldi

Batı Akdeniz’in ihracat rakamları yükselişini Nisan ayında da sürdürdü. Antalya, Burdur ve Isparta illerinden Nisan ayında yüzde 30,1 oranında artışla 144 milyon 90 bin 77 dolar ihracat gerçekleşti. Bölgenin 4 aylık toplam ihracatı ise yüzde 23,4 oranında artışla 550 milyon 508 bin 275 dolar oldu.

BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı yaptığı yazılı açıklama ile Batı Akdeniz ihracat rakamlarını değerlendirdi. Satıcı, Geride kalan 4 aylık dönemde Batı Akdenizli ihracatçıların sergilediği yüksek performans ile bölgeden en fazla ihracat gerçekleştiren ilk beş sektörde yüzde 20 ila yüzde 40 oranında ihracat artışı yaşandı. İlk 5 sektörün yanı sıra diğer sektörlerde de ihracat artış oranının yüksek olması sektör temsilcilerinin morallerini ve geleceğe dair umutlarını artırdı. Bu dönemde yaş meyve sebze sektörü en fazla ihracatı gerçekleştirdi dedi.

Çin’e artış devam ediyor

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Batı Akdeniz’den en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke olarak öne çıktığını söyleyen Satıcı, Çin’e gerçekleştirilen ihracat yüzde 48,3 oranında arttı. En fazla ihracat gerçekleştirilen ilk 5 ülke listesinde Almanya dışındaki tüm ülkelerde ciddi oranda artış yaşandı. İkinci sırada bulunan Romanya’ya ihracat yarı yarıya artarken, Beyaz Rusya’ya yapılan ihracattaki artış yüzde 73 oranında arttı. İlk beşte yer almayan ancak 10 milyon dolar rakamını aşan ülkelere bakıldığında Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılan ihracat yüzde 79, Özbekistan’a yapılan ihracat yüzde 202, Hollanda’ya yapılan ihracat yüzde 53,8, İtalya’ya yapılan ihracat yüzde 72,5, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yüzde 99,6 oranında arttı. En fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz ilk 5 ülkenin yanı sıra ihracat rakamlarımızın 10 milyon doları aştığı ülkelere baktığımızda rakamların önemli ölçüde arttığı görülüyor. Bu tablo Batı Akdeniz ihracatının alternatif pazarlarda ve var olduğumuz pazarlarda etkinliğimizi önemli ölçüde artırdığımızı gösteriyor. Bu çerçevede önümüzdeki süreçte alternatif pazarlara ve mevcut pazarlardaki etkinliğimizi artırmak için daha da çalışacağız. İhracat rakamlarımızdaki artışı yıl sonuna yansıtmayı ve ihracat rakamlarımızı 1,6 milyar dolara yükseltmeyi hedefliyoruz ifadelerini kaydetti.

Bir önceki yazımız olan Uzmanlardan, tüp bebek başarısızlığı yaşayan çiftlere öneriler başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir