Dün canını zor kurtaran esnaf, bugün eşyaları için yeniden festival çarşısında

Yangında 116 dükkanın zarar gördüğü açıklanırken, hasarın boyutu ise araştırılıyor.

Dün Muratpaşa ilçesi Meydankavağı Mahallesi Aspendos Bulvarı üzerinde yer alan festival çarşısında saat 11.00 sıralarında yangın çıkmış ve içerisinde 540 dükkan bulunan çarşıdaki 100’ün üzerinde iş yeri zarar görmüştü. Esnafın genelde depo olarak kullandığı yangında dükkanları zarar gören bazı esnaflar sinir krizine girerken, bazıları da dükkan içerisindeki eşyalarını kurtarmak için yoğun çaba sarf etti. Olay yerine çok sayıda itfaiye ve polis ekibi sevk edilirken, yangın 2 saatlik bir çalışmanın ardından kontrol altına alındı. Can kaybının yaşanmadığı yangınla ilgili çevrede geniş güvenlik önlemleri alan polis, sabotaj ihtimaline karşı ise 2 kişiyi gözaltına aldı.

20 yıllık bir geçmişi var

Olayın ertesi günü ortaya çıkan manzara ise, faciadan dönüldüğünü gözler önüne serdi. Geneli tekstil ve hediyelik eşya üzerine 1997 yılında açılmış alan dükkan ile depoların tamamen kullanılamaz hale geldiği görüldü. Birçok esnafın 2014 yılına kadar aktif olarak kullandığı, daha sonra ise ekonomik nedenlerden dolayı kent merkezine dükkanını taşıyarak depo şeklinde kullandığı dükkanların tamamen kül olduğu gözlendi. Çarşıda Antalya Büyükşehir Belediyesi temizlik ekipleri çalışma gerçekleştirirken, bazı esnaflar da dükkanlarına gelerek yanmamış eşyalarını topladı.

“116 dükkan zarar gördü”

Festival Halk Pazarı Derneği Başkanı Muzaffer Canoğlu, esnafın beklediği oranda turizmi çarşıda yakalayamadığı için festival alanını seneler öncesinden terk etmeye başladığını, bazı esnafların depo, 20’ye yakın dükkanın ise aktif olarak kullanıldığını kaydetti. Çarşıda toplam 540 dükkan olduğunu belirten Canoğlu, zarar gören dükkan sayısını ise 116 olarak açıkladı. Canoğlu, hasar tespit çalışmalarının ise devam ettiğini aktardı.

“Hazin bir sonuç”

Festival çarşısında 15 yıldır esnaflık yapan Uğur Bülbül ise, “Çok fazla mal yoktu, şehir merkezinde bir dükkana taşımıştık ama içeride raflarımız, karton kutularımız, çeşitli malzemelerimiz vardı kullanabileceğimiz. Olaydan sonra geldiğimizde tamamen yandığını görmüş olduk. Diğer arkadaşlarımızın da malları vardı. Onların ticaret yaptıkları malları da yanmış. Hazin bir sonuç ama yapılabilecek bir şeyimiz yok” ifadelerini kullandı.

Bir önceki yazımız olan Aysultan Kadınlar Plajı açıldı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir