Uzmanlardan, tüp bebek başarısızlığı yaşayan çiftlere öneriler

Dr. Tonguç Gündüz, tüp bebek başarısızlığı yaşayan çiftlere önerilerde bulundu.

Op. Dr. Tonguç Gündüz, tüp bebekte başarıyı artıran yöntemler hakkında bilgi verdi. Çocuk sahibi olmak için tüp bebek denemesi yapan çiftlerin, gebelik elde edilmediğinde tedaviyi tamamen bıraktığını belirten Op. Dr. Gündüz, Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında, buna neden olan etkenlerin belirlenmesi ile ileri tetkik ve modern uygulamalar sayesinde bebek sahibi olunabiliyor. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı, art arda 3 tüp bebek tedavisi sonrasında gebeliğe ulaşılamaması durumudur. Gebeliğin elde edilememesinde karşılaşılan en sık sorun, çiftlerde herhangi bir sorun yokken iyi bir embriyo gelişememesidir. Her hastanın standart protokollere, daha önceden kestirilebilen aynı cevabı vermesi mümkün değildir. Bu nedenle protokol ve ilaç değişiklikleri ya da destek tedaviler ile yumurta kalitesini artırmaya yönelik yaklaşımlar daha iyi embriyo elde edilmesini sağlamakta dedi.

Miyom, polip veya rahim zarında yapışıklık olduğunda ön tedavi şart

Tedavilerde gebelik oranlarının yüksek olması için rahim zarı kalınlığının en az 7-8 mm olması gerekmektedir diyen Op. Dr. Gündüz, 7 mm altındaki kalınlıklarda gebelik şansı belirgin olarak düşmektedir. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında rahim zarı detaylı olarak incelenmelidir. Gerekirse ilaçlı rahim filmi tekrar çekilmeli, mümkün ise 3 boyutlu ultrason ve histeroskopi ile rahim zarı değerlendirilmelidir. Eğer yapılan tetkiklerde miyom, polip veya rahim zarında yapışıklıklar saptanırsa mutlaka tedavi edilmelidir. Ayrıca ilaçlı rahim filminde veya ultrasonda yumurta kanallarında sıvı toplanması görüldüğü takdirde, yeni bir deneme öncesi bu yumurta kanalı çıkarılmalı veya bağlanmalıdır. Rahim ile ilgili tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında pek çok yönteme başvurulabilmektedir. Bunlar arasında, rahim zarına tedavi öncesi biyopsi yaparak tutunmayı artırmak ve rahim zarını transfer öncesi bazı uyarıcı moleküller ile yıkayarak tutunmayı arttırmak gösterilebilir. Embriyo ile ilgili faktörler göz önüne alındığında ise tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında ise, 5’inci gün embriyo transferi, embriyo kültürü ve embriyonun kalın kısmının inceltilmesine başvurulur açıklamasında bulundu.

Genetik anormallikler tutunmaya engel olabiliyor

Op. Dr. Tonguç Gündüz, tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı ile ilgili olarak da Tüp bebek başarısızlığı olan çiftlerde diğer incelenmesi gereken bir konu da çiftlerin kanından bakılacak olan genetik incelemelerdir. Çiftlerde olabilecek çeşitli genetik anormallikler gelişen embriyonun tutunmasını engelleyebilmektedir. Bu gibi durumlarda embriyolara yapılacak genetik inceleme ile sağlıklı embriyoların rahime yerleştirilmesinden yararlanılmaktadır. Bazı durumlarda sperm faktörü de tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında rol oynayabilmektedir. Bu durumun aşılması için IMSI denilen yöntem ile spermler 6 bin-8 bin kez büyütülerek yapısal olarak en iyi spermlerin seçilmesi gebelik oranlarının iyileştirilmesi açısından fayda sağlayabilmektedir. Son dönemde sperm seçimi için daha yeni bir yöntem olan FERTILECHIP kullanılmakta olup, spermin içeriği en iyi olanları seçmeye fırsat tanıyarak gebelik oranlarını artırabileceği öngörülmektedir. Başarısızlıkla sonuçlanan tüp bebek denemelerinde, hastanın tedaviyi tekrar etmesinden çok, çiftlerin detaylı değerlendirilmesi gerekmektedir. Önceki değerlendirmelerde gözden kaçmış olabilecek detayların üzerinden dikkatlice geçilip, uygun yardımcı tedavilerin uygulanması esastır dedi.

Çiftlere önerilerde de bulunan Op. Dr. Gündüz, Sürecin son derece doğal olduğunu, sabır ve dikkat gerektirdiğini unutmayın. Merkez ve doktor seçimini yaparken yeterli araştırmayı yaptığınızdan emin olun. Stres faktörü çok önemli olduğu için daima pozitif olun, yoga, nefes teknikleri gibi stresten arınma yöntemlerini deneyin. Doktorunuzun önerilerinin dışına çıkmayın. Sağlıklı beslenin, düzenli fiziksel aktiviteye ve kaliteli uykuya özen gösterin ifadelerini kaydetti.

Bir önceki yazımız olan Otobüsle motosiklet çarpıştı: 1 ölü başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir